fbpx
AKTUALNOŚCI

terapia sensorycznaCzym jest i jak wygląda terapia sensoryczna?

Integracja sensoryczna jest mechanizmem umożliwiającym jednostce uporządkowanie, rozumienie i interpretowanie informacji docierających za pośrednictwem zmysłów. Stanowi ona istotną część rozwoju neurologicznego, umożliwiając skuteczne przetwarzanie różnorodnych bodźców sensorycznych, w tym dźwięków, dotyku, ruchu, orientacji ciała w przestrzeni, równowagi oraz percepcji wizualnej przestrzeni.

W przypadku osób cierpiących na zaburzenia integracji sensorycznej, ten proces może być nieefektywny lub zakłócony, co skutkuje problemami z przetwarzaniem informacji sensorycznych. Objawy mogą obejmować nadmierną wrażliwość na takie bodźce jak intensywne światło lub głośne dźwięki, zbyt niską wrażliwość (na przykład niezauważanie bólu), kłopoty z koordynacją ruchową, trudnościami w utrzymaniu koncentracji oraz w nawiązywaniu interakcji społecznych i procesie uczenia się.

Rola integracji sensorycznej w rozwoju dzieci

Integracja sensoryczna odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju dzieci. Jest to proces, w którym mózg odbiera, interpretuje i organizuje informacje sensoryczne pochodzące z różnych zmysłów. Dzięki integracji sensorycznej dzieci uczą się koordynować swoje ruchy. Zdolność do przetwarzania informacji dotykowych, proprioceptywnych (informacji o położeniu i ruchu ciała) i wizualnych jest kluczowa dla rozwoju umiejętności motorycznych, takich jak chwytanie, chodzenie, bieganie czy skakanie. Integracja sensoryczna pomaga dzieciom w nauce i rozwiązywaniu problemów poprzez lepsze zrozumienie otaczającego ich świata. Dzieci, które skutecznie przetwarzają informacje sensoryczne, są lepiej przygotowane do nauki i przyswajania nowych umiejętności. Wpływa także na zdolność dziecka do interakcji z innymi. Dzieci, które mają trudności z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, mogą wykazywać frustrację lub trudności w angażowaniu się w zabawę i interakcje społeczne. Problemy z integracją sensoryczną mogą prowadzić do nadmiernej reakcji na bodźce lub trudności w ich przetwarzaniu, co może wpływać na regulację emocjonalną i zachowanie.

Jakie efekty daje terapia SI u dzieci?

Dzięki efektywnej integracji sensorycznej dzieci lepiej radzą sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak ubieranie się, jedzenie, czy korzystanie z toalety. Rozwój tych umiejętności jest kluczowy dla budowania samodzielności. Integracja sensoryczna wpływa również na zdolności komunikacyjne i językowe. Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie, a przetwarzanie informacji wizualnych i słuchowych jest niezbędne do rozwoju mowy i języka. W przypadku dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, takimi jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, ADHD, czy inne specyficzne zaburzenia rozwojowe, terapia sensoryczna może być ważną częścią ich wsparcia i edukacji, pomagając im lepiej przystosować się do otoczenia i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Ćwiczenia integracji sensorycznej

Jak wybierać i dostosowywać ćwiczenia integracji sensorycznej do potrzeb dziecka?

Wybór i dostosowanie ćwiczeń integracji sensorycznej do potrzeb konkretnego dziecka powinien być indywidualny. Należy zacząć od dokładnej oceny potrzeb sensorycznych dziecka i zauważyć, jakie bodźce są dla niego wyzwaniem. Czy to nadwrażliwość na dźwięki, problemy z równowagą, trudności w koordynacji ruchowej, czy coś innego. Ta ocena często wymaga współpracy z terapeutą zajęciowym lub innym specjalistą. Regularne i spójne wykonywanie ćwiczeń pomaga w budowaniu i umacnianiu połączeń nerwowych. Warto wykonywać je pod okiem specjalisty, który uwzględni wszystkie niezbędne aspekty, takie jak:

  • ćwiczenia angażujące różne zmysły – wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, równowagę i propriocepcję,
  • uwzględni stopniowanie trudności - od łatwiejszych aktywności, stopniowo zwiększając ich trudność - to pozwala dziecku budować pewność siebie i umiejętności w komfortowym tempie,
  • będzie regularnie monitorował postępy i reakcje dziecka na ćwiczenia, dostosowując je w razie potrzeby - ważna jest elastyczność i gotowość do zmiany podejścia w zależności od reakcji i rozwoju dziecka.

Integracja sensoryczna - jak połączyć naukę z zabawą sensoryczną?

Połączenie nauki z zabawą sensoryczną jest świetnym sposobem na wsparcie rozwoju dziecka, szczególnie w kontekście integracji sensorycznej.  Używaj różnych materiałów o różnych teksturach (jak piasek, ryż, fasola, watolina, tkaniny o różnych fakturach) do tworzenia "tablic dotykowych" lub skrzynek sensorycznych. Podczas zabawy, zachęcaj dziecko do opisywania swoich doznań, co wspiera rozwój mowy i języka. Innym sposobem może być tor przeszkód z różnymi aktywnościami, jak wspinanie się, pełzanie, balansowanie, skakanie. To nie tylko poprawia koordynację ruchową, ale również może być okazją do nauki kierunków (np. w górę, w dół, lewo, prawo) i pojęć przestrzennych. Malowanie palcami, lepienie z plasteliny, robienie kolaży z różnorodnych materiałów - te aktywności rozwijają zdolności manualne, kreatywność, a także pozwalają na eksplorację różnych tekstur i kolorów. Używanie instrumentów muzycznych lub przedmiotów domowych do tworzenia różnych dźwięków umożliwia zabawę w zgadywanie źródeł dźwięków, co rozwija słuch i koncentrację. Rozpoznawanie i klasyfikowanie różnych zapachów i smaków - może to zabawa w zgadywanie różnych owoców, przypraw, czy potraw z zamkniętymi oczami. Eksperymenty z wodą, takie jak przenoszenie wody między pojemnikami, zabawy z pływającymi i tonącymi przedmiotami to także świetny sposób na rozwijanie umiejętności motorycznych.

Pamiętaj, że kluczowe jest obserwowanie reakcji dziecka i dostosowywanie zabaw do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Wszystkie te aktywności powinny być przeprowadzane w bezpiecznym środowisku, a ich celem jest przede wszystkim zachęcenie dziecka do zabawy, eksploracji i nauki poprzez pozytywne doświadczenia sensoryczne.

Integracja sensoryczna w domu - jak stworzyć domowe środowisko wspierające terapię SI?

Stworzenie domowego środowiska wspierającego integrację sensoryczną jest szczególnie ważne dla dzieci, które mają trudności z przetwarzaniem bodźców sensorycznych. Utwórz spokojne, bezpieczne miejsca, gdzie dziecko może się uspokoić, gdy czuje się przytłoczone. Może to być namiot, kącik z miękkimi poduszkami, kocami, a nawet ciemna, cicha przestrzeń. Zapewnij różnorodne materiały do dotykania i eksploracji w domu – dywaniki o różnych fakturach, kocyki, zabawki o różnych powierzchniach. Używaj zabawek i narzędzi wspierających rozwój sensoryczny, takich jak piłki sensoryczne, skrzynie z piaskiem, ryżem czy fasolą, zestawy do malowania palcami, ciastolina. Jeśli Twoje dziecko jest nadwrażliwe na światło lub dźwięk, dostosuj te elementy w domu. Używaj zasłon lub rolet do kontrolowania ilości światła, zapewnij słuchawki z redukcją szumów lub stwórz strefy wolne od hałasu. Najważniejsze jest, aby Twoje dziecko czuło się zrozumiane i akceptowane. Bądź cierpliwy, wsłuchuj się w jego potrzeby i zachęcaj do eksploracji i zabawy.

W celu umówienia konsultacji

zadzwoń pod
+48 663 203 603
lub 

+48 22 115 16 87 

lub skontaktuj się poprzez e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zachęcamy również do rejestracji online: https://mentalpath.pl/zapisy-on-line